Lai tiktu galā ar mainīgajiem laikapstākļiem, ceļojot ārā, ļoti svarīgas ir ūdensnecaurlaidīgas jakas, bikses un pat apavi, taču uzskatu, ka daudziem nav īpaši skaidrs ūdensizturīgo audumu un ūdensizturīgo audumu jēdzieni. Saskaroties ar arvien vairāk apgalvojumu, ka viņu produkti ir ūdensnecaurlaidīgi. Runājot par funkcionāliem brīvdabas zīmoliem, būs dažas šaubas. Kuri audumi patiešām ir ūdensizturīgi? Kāpēc produkti, kuros jau tiek izmantoti ūdensnecaurlaidīgi audumi, jāapstrādā ar ūdeni atgrūdošu līdzekli? Ļaujiet man sniegt jums īsu ievadu par atšķirību.
Audumu hidroizolācija parasti nozīmē, ka pašam audumam ir hidroizolācijas funkcija. Pēc tam, kad ūdensizturīgie audumi ir piedzīvojuši sākotnējos kompaktos audumus un pārklātos ūdensizturīgos audumus, tagad tie galvenokārt ir ielīmēti plēves tipa audumi. funkcionālā plēve.
Līmplēves audumi, kas sākotnēji aizņem lielāko tirgus daļu, pamatā ir PTFE (politetrafluoretilēna) plēves, kas ir mikroporainas plēves. Ūdensnecaurlaidība ir izteikta ar ūdens spiediena vērtību, ko tas var izturēt, nevis 100, procentiem ūdensizturīgu, un saskaņā ar Eiropas vides pētījumiem PTFE materiāli ražo videi kaitīgus savienojumus, kad tos ražo, apglabā poligonos un sadedzina. Pēdējos gados vides aizsardzības sabiedrība arvien vairāk apšauba PTFE materiālus, un dažas valstis ir sākušas ierobežot PTFE materiālu izmantošanu. Apglabāšana poligonā un sadedzināšana ir galvenās sadzīves atkritumu apglabāšanas metodes pasaulē, un šīs divas apglabāšanas metodes radīs perfluorētus savienojumus, strādājot ar PTFE materiāliem. Fluors piesārņos atmosfēru un zemi. Sakarā ar ilgstošu fluorīda dabiskās sadalīšanās periodu, PTFE materiāla radītais vides piesārņojums būs ilgstošs un ilgs. Salīdzinājumam, cita veida plēve, ko pēdējos gados izmanto arvien vairāk zīmolu — neporaina hidrofilā plēve ir ne tikai neporaina un 100% ūdensnecaurlaidīga, padarot izstrādājuma ūdensnecaurlaidīgu darbību uzticamāku un dažu necaurlaidīgu. porainas hidrofilās plēves ir uzticamākas. Tā kā tā ir aizsargāta pret vidi un nekaitīga cilvēka ķermenim, to iecienījuši arvien vairāk cilvēku šajā nozarē, piemēram, Sympatex plēve, kas ir poliētera un poliestera molekulārais savienojums, absolūti nesatur PTFE (politetrafluoretilēna) komponentus un var tieši saskarties. ādai, nekaitīgs ķermenim, un to var pārstrādāt kā PET plastmasas pudeli.
Parasti šie audumu ražotāji ar plēves tehnoloģiju tieši nepārdod plēvi apģērbu zīmoliem. Ielīmēšanas procesā tie savieno plēvi ar citiem materiāla audumiem, lai izveidotu kompozītmateriālu (kā parādīts attēlā iepriekš, vidējais slānis ir plēve), un zīmolam ir jāiegādājas tikai šie kompozītmateriāli, lai tieši izgatavotu ūdensizturīgus apģērba izstrādājumus. Šie audumi, ko izmanto savienošanai ar plēvi, paši par sevi nav ūdensizturīgi, piemēram, poliestera šķiedra, neilons utt., tāpēc, valkājot ūdensnecaurlaidīgu apģērbu un saskaroties ar mitru laiku, mēs redzēsim, ka apģērbā iesūcas ūdens, tāpat kā apģērbs no parastajiem audumiem. , bet apģērba iekšējais slānis ir sauss, un tajā neieplūst ūdens, kas ir ūdensizturīgās plēves loma kompozītmateriāla vidū.
Mēs redzam, ka ūdens tiek izkliedēts mazos ūdens pilienos uz apģērba un pēc tam noslīd (kā parādīts attēlā), parasti tāpēc, ka izmantotie audumi ir apstrādāti ar ūdeni atgrūdošu līdzekli. Ūdeni atgrūdošā apstrāde patiesībā ir īpašs slānis, kas pārklāj auduma virsmu. Apstrāde, parasti pievienojot DWR (Durable Water Repellency), kad gatavais audums ir pabeigts, lai iegūtu izturīgu ūdens atgrūdināšanu. DWR pārklājuma izmantošanas mērķis ir, lai ūdens, pilot uz apģērba virsmas, varētu veidot mazus ūdens pilienus vai noslīdēt tieši no apģērba virsmas, lai audums neuzsūktu ūdeni, un vienlaikus tas arī vieglāk noņemt eļļas traipus, kas piestiprināti apģērba virsmai. Lielākajai daļai ūdensnecaurlaidīgu apģērbu tiek izmantota šī DWR ūdens atgrūdošā apstrāde, un DWR apstrādes izmantošanas priekšrocība ir tāda, ka apģērba virsmas slānis nevar absorbēt ūdeni, lai nodrošinātu, ka ūdensnecaurlaidīgais audums var sasniegt labu elpojamību un cilvēka ķermenim. ļoti labs nodilums. justies.
DWR tehnoloģiju var iedalīt divos veidos saistīto īpašību ziņā: fluoru saturošs DWR un fluoru nesaturošs DWR. Fluoru saturošs DWR attiecas uz DWR virsmas apstrādi, kuras pamatā ir fluorpolimēri, piemēram, PFOA (perfluoroktanoāts), ko plaši izmanto apģērbu rūpniecībā. Kvazielementiem ir problēma, ka tie nav viegli noārdāmi, un tie var nonākt ūdens avotā un atmosfērā dažādu faktoru, piemēram, siltuma, ūdens iegremdēšanas un ultravioleto staru, ietekmē, radot kaitējumu cilvēkiem un citiem dzīvniekiem un augiem. Zinātnieki jau ir atklājuši šī savienojuma klātbūtni cilvēku un dzīvnieku asins paraugos visā pasaulē. Lai gan līdz šim nav pamata norādīt uz PFOA kancerogēno risku un attiecīgajiem noteikumiem par PFOA ierobežošanu, Vācijas Federālā vides aģentūra (UBA) ir ierosinājusi iekļaut PFOA to ķīmisko vielu sarakstā, par kurām ir aizdomas, ka tās ir toksiskas reproduktīvajai sistēmai. sistēma.
Pašlaik plaši izplatīti ir DWR bez fluorogļūdeņražiem: vasks, parafīns, poliuretāns, dendrimēri vai siloksāni utt., lai aizstātu fluorogļūdeņražus kā pamatelementus kā ūdeni atgrūdošus reģenerācijas līdzekļus āra izstrādājumiem. Kopš SympaTex? Kopš -2008 vidus tas ir sācis nodrošināt patērētājus ar videi draudzīgu, fluorogļūdeņražu nesaturošu DWR ūdeni atgrūdošu produktu. Šis produkts ir videi draudzīgs produkts tekstilizstrādājumiem, kas izstrādāts kopā ar partneri Rudolf Chemie: BIONICFINISHECO?. Patiesībā SympaTex? ir arī pirmais uzņēmums, kas izstrādā DWR ūdensnecaurlaidīgus tehnoloģiju produktus tekstilizstrādājumiem, kas nav izgatavoti uz fluoroglekļa bāzes.
ASV EPA 2010./2015. gada PFOA regulēšanas procesā lielākie ķīmisko vielu ražotāji, tostarp DuPont, Clariant, arī brīvprātīgi apņēmās līdz 2015. gadam pilnībā likvidēt PFOA toksiskās ķīmiskās vielas ražošanā un tā vietā izmantot videi draudzīgākus un zemas emisijas produktus.
Ir vērts pieminēt, ka DWR ūdens atgrūdošā apstrāde nav pastāvīga, taču pareiza mazgāšanas metode un gludināšanas metode var paildzināt DWR ūdens atgrūdošās procedūras iedarbību, un, ja jūsu apģērbs zaudē ūdeni atgrūdošo efektu, neuztraucieties. Tirdzniecībā ir pieejami DWR pārklājuma atjaunotāji.
Tātad jūs varat redzēt, ka apģērbs, kurā izmantoti ūdensnecaurlaidīgi audumi, būtībā var atbilst 100% ūdensnecaurlaidības funkcionālajām prasībām (PTFE plēves izstrādājumi noteiktos apstākļos, neporainas hidrofilās plēves jebkuros apstākļos), taču, lai iegūtu ērtāku valkāšanas pieredzi, ka šiem ūdensizturīgajiem audumiem ir labs elpojošs efekts, un ir nepieciešama arī DWR ūdensnecaurlaidīga apstrāde.
Turklāt pilnīgai apģērba ūdensizturībai ir liela nozīme šuvēs izmantoto līmlentu un rāvējslēdzēju ūdensnecaurlaidības īpašībām, jo auduma ūdensnecaurlaidība un ūdensnecaurlaidība attiecas uz paša auduma funkcionalitāti, adatas caurumiem pie šuvēm. vīles vai rāvējslēdzēja spraugas. Nav iespējams sasniegt 100 procentu ūdensizturību bez apģērba apstrādes.