Norint atlaikyti permainingą orą keliaujant lauke, neperšlampamos striukės, kelnės ir net batai yra labai svarbūs, tačiau manau, kad daugeliui žmonių neperšlampamos ir vandeniui atsparios medžiagos sąvokos nėra itin aiškios. Daugėja teiginių, kad jų gaminiai yra atsparūs vandeniui. Kalbant apie funkcionalius lauko prekių ženklus, kils tam tikrų abejonių. Kokie audiniai tikrai atsparūs vandeniui? Kodėl gaminius, kuriuose jau naudojami vandeniui atsparūs audiniai, reikia apdoroti vandeniui atspariu preparatu? Leiskite trumpai pristatyti skirtumą.
Audinių hidroizoliacija dažniausiai reiškia, kad pats audinys atlieka hidroizoliacijos funkciją. Po to, kai vandeniui atsparūs audiniai buvo iš pradžių kompaktiški ir padengti vandeniui atsparūs audiniai, dabar jie daugiausia yra klijuoti plėvelės tipo audiniai. funkcinė plėvelė.
Lipniosios plėvelės audiniai, kurie iš pradžių užima didžiausią rinkos dalį, iš esmės yra PTFE (politetrafluoretileno) plėvelės, kurios yra mikroporingos plėvelės. Atsparumas vandeniui išreiškiamas vandens slėgio verte, kurią jis gali atlaikyti, o ne 100 procentų atsparumą vandeniui, o pagal Europos aplinkosaugos tyrimus PTFE medžiagos gaminant, šalinamos sąvartynuose ir deginamos gamina aplinkai kenksmingus junginius. Pastaraisiais metais aplinkos apsaugos bendruomenė vis labiau abejoja PTFE medžiagomis, o kai kurios šalys pradėjo riboti PTFE medžiagų naudojimą. Sąvartynas ir deginimas yra pagrindiniai buitinių atliekų šalinimo būdai pasaulyje, o naudojant šiuos du šalinimo būdus, naudojant PTFE medžiagas susidarys perfluorinti junginiai. Fluoras užterš atmosferą ir žemę. Dėl ilgo natūralaus fluoro skilimo laikotarpio PTFE medžiagos sukelta aplinkos tarša bus ilgalaikė ir ilga. Palyginimui, kitos rūšies plėvelė, kurią pastaraisiais metais naudoja vis daugiau prekių ženklų – neakyta hidrofilinė plėvelė yra ne tik neakyta ir 100 procentų atspari vandeniui, todėl gaminio atsparumas vandeniui yra patikimesnis, o kai kurie ne porėtos hidrofilinės plėvelės yra patikimesnės. Dėl savo aplinkos apsaugos ir nekenksmingo žmogaus organizmui jį mėgsta daugiau pramonės žmonių, pavyzdžiui, Sympatex plėvelė, kuri yra molekulinis polieterio ir poliesterio junginys, visiškai neturi PTFE (politetrafluoretileno) komponentų ir gali tiesiogiai liestis. odai, nekenksmingas kūnui ir gali būti perdirbamas kaip PET plastikinis butelis.
Paprastai šie audinių gamintojai su plėvelės technologija tiesiogiai neparduoda plėvelės drabužių prekiniams ženklams. Įklijuodami jie sujungia plėvelę su kitų medžiagų audiniais, kad sudarytų kompozicinį audinį (kaip parodyta aukščiau esančiame paveikslėlyje, vidurinis sluoksnis yra plėvelė), o prekės ženklui tereikia nusipirkti šiuos sudėtinius audinius, kad būtų galima tiesiogiai gaminti vandeniui atsparius drabužių gaminius. Šie audiniai, naudojami maišymui su plėvele, patys nėra atsparūs vandeniui, pavyzdžiui, poliesterio pluoštas, nailonas ir kt., todėl dėvėdami vandeniui atsparius drabužius ir susidūrę su drėgnu oru pamatysime, kad vanduo prasiskverbia į drabužius, kaip ir drabužiai iš įprastų audinių. , tačiau vidinis drabužio sluoksnis yra sausas, o vanduo neprasiskverbia, o tai yra neperšlampamos plėvelės vaidmuo kompozitinio audinio viduryje.
Matome, kad vanduo išsisklaido į mažus vandens lašelius ant drabužių, o paskui nuslysta (kaip parodyta aukščiau esančiame paveikslėlyje), dažniausiai todėl, kad naudojami audiniai buvo apdoroti vandeniui atsparia medžiaga. Vandenį atstumiantis apdorojimas iš tikrųjų yra specialus sluoksnis, dengiantis audinio paviršių. Apdorojimas, paprastai pridedant DWR (tvaraus vandens atstumiančio poveikio), kai baigiamas audinys, kad būtų pasiektas patvarus vandens atsparumas. DWR dangos naudojimo tikslas yra tai, kad ant drabužio paviršiaus lašėjant vandeniui gali susidaryti maži vandens lašeliai arba nuslysti tiesiai nuo drabužio paviršiaus, kad audinys nesugertų vandens ir tuo pačiu lengviau pašalinti ant drabužio paviršiaus prilipusias aliejaus dėmes. Daugumoje vandeniui atsparių drabužių taikomas šis DWR vandeniui atsparus apdorojimas, o DWR apdorojimo pranašumas yra tas, kad drabužių paviršinis sluoksnis negali sugerti vandens, kad būtų užtikrinta, jog vandeniui atsparus audinys gali gerai kvėpuoti ir žmogaus kūnas labai geras dėvėjimas. jausti.
DWR technologija gali būti suskirstyta į du tipus pagal susijusias savybes: DWR, kuriame yra fluoro, ir DWR be fluoro. Fluoro turintis DWR reiškia DWR paviršiaus apdorojimą, kurio pagrindą sudaro fluoropolimerai, tokie kaip PFOA (perfluoroktanoatas), kuris plačiai naudojamas drabužių pramonėje. Kvazielementai turi problemų dėl to, kad jie nėra lengvai skaidomi ir gali būti išleisti į vandens šaltinį ir atmosferą dėl įvairių veiksnių, tokių kaip šiluma, panardinimas į vandenį ir ultravioletiniai spinduliai, o tai gali pakenkti žmonėms ir kitiems gyvūnams bei augalams. Mokslininkai jau aptiko šio junginio žmogaus ir gyvūnų kraujo mėginiuose visame pasaulyje. Nors kol kas nėra pagrindo nurodyti PFOA kancerogeninės rizikos ir atitinkamų taisyklių dėl PFOA apribojimo, Vokietijos federalinė aplinkos agentūra (UBA) pasiūlė įtraukti PFOA į cheminių medžiagų, kurios, kaip įtariama, yra toksiškos reprodukcijai, sąrašą. sistema.
Šiuo metu plačiai naudojami DWR be fluoro angliavandenilių: vaškas, parafinas, poliuretanas, dendrimeriai ar siloksanai ir kt., siekiant pakeisti fluoro angliavandenilius kaip pagrindinius elementus kaip vandenį atstumiančias regeneravimo priemones lauko gaminiams. Nuo SympaTex? Nuo -2008 vidurio vartotojams pradėtas teikti aplinkai nekenksmingas, vandenį atstumiantis DWR be fluoro angliavandenių produktas. Šis gaminys yra aplinkai nekenksmingas produktas tekstilei, sukurtas kartu su partneriu Rudolf Chemie: BIONICFINISHECO?. Tiesą sakant, „SympaTex“? taip pat yra pirmoji įmonė, kurianti ne fluoro angliavandenilių pagrindu pagamintus DWR vandenį atstumiančių technologijų gaminius tekstilei.
JAV EPA 2010/2015 PFOA reguliavimo procese pagrindiniai cheminių medžiagų gamintojai, įskaitant DuPont, Clariant, taip pat savanoriškai įsipareigojo visiškai pašalinti PFOA toksiškas chemines medžiagas gamyboje iki 2015 m., o vietoj jų naudoti aplinkai nekenksmingesnius ir mažai teršiančius produktus.
Verta paminėti, kad DWR vandenį atstumiantis apdorojimas nėra nuolatinis, tačiau teisingas skalbimo būdas ir lyginimo būdas gali pailginti DWR vandenį atstumiančios procedūros poveikį, o jei jūsų drabužiai praranda vandenį atstumiantį poveikį, nesijaudinkite. DWR dangos restauratoriai parduodami.
Taigi matote, kad drabužiai, kuriuose naudojami vandeniui atsparūs audiniai, iš esmės gali atitikti 100 procentų atsparumo vandeniui funkcinius reikalavimus (PTFE plėvelės gaminiai tam tikromis sąlygomis, neakytos hidrofilinės plėvelės bet kokiomis sąlygomis), tačiau norint gauti patogesnę dėvėjimo patirtį, kad šie vandeniui atsparūs audiniai turi gerą kvėpavimą, taip pat būtinas DWR vandeniui atsparus apdorojimas.
Be to, visiškas drabužių atsparumas vandeniui labai priklauso nuo klijų juostelių ir siūlėse naudojamų užtrauktukų atsparumo vandeniui, nes audinio atsparumas vandeniui ir vandeniui atsparumas priklauso nuo paties audinio funkcionalumo, adatų skylių siūles arba užtrauktuko tarpus. Neįmanoma pasiekti 100 procentų atsparumo vandeniui neapdorojus drabužio.