Най-общо казано, водоустойчивите тъкани могат да бъдат разделени основно на два вида, а именно водоотблъскващи тъкани и водоустойчиви тъкани. Каква е разликата между тях?
1. Водоотблъскващи тъкани обикновено се използват в производството на якета, които имат изисквания за дишане и определени водоустойчиви характеристики.
Този вид тъкан е водоотблъскваща и слой от ултра фино "иглено легло" е прикрепен към повърхността на тъканта с различни химически материали, така че напрежението върху повърхността на тъканта е по-малко от кохезията на водата , а капките вода падат върху тъканта. , вместо да се разпространи и да се намокри, което е така нареченият ефект на лотосови листа.
Обикновено нашите често използвани технологии против пръски са PU и E-PTFE филмово ламиниране.
PU: Разделя се на PU покритие и технология за пресоване на PU. Подобна е на технологията на чадър и дъждобран. Той е малко по-напреднал. Той използва технология за пълно блокиране и не запазва умишлено отвори за преминаване на водни пари. Пропускливостта на въздуха е изключително лоша. Не.
E-PTFE многослойна технология за ламиниране на филм: представителните тъкани включват Gore-Tex, Event, SympaTex, Neoshell и др., които са разделени на 2 слоя, 2,5 слоя и 3 слоя. Водните молекули под формата на водни капчици не могат да проникнат през мембраната на водните молекули под формата на водни капчици и газовите молекули като кислород и азот.
2. Водоустойчивите тъкани, които обикновено се използват във водоустойчиви дрехи, чадъри и продукти за открито, се отнасят до изработката на гумени подметки в долната част на тъканите. Обикновено има два метода: покритие и ламиниране.
Покритието е да се използва сухо директно покритие или мокро покритие (втвърдено покритие) и други технологии за нанасяне на покриващ агент с водоустойчиви и водопропускливи функции върху повърхността на тъканта, така че порите на повърхността на тъканта да бъдат затворени от покриващ агент. Или намалено до известна степен, без значение течната вода, водна пара или въздух могат да преминат, така че да се получи определен водоустойчив ефект.
Ламинирането е композитен слой от водоустойчив материал зад повърхностния плат. В повечето случаи се използват ламинирани (филмови) материали, а има и различни форми за обработка като капсулни влакна, компактни тъкани и силиконизация и обикновено във вътрешния слой на тъканта, т.е. Хората често казват водоустойчива мембрана.
Водоустойчивият филм комбинира филма с други материи чрез процеса на залепване, за да образува композитна тъкан. Тези тъкани, използвани за комбиниране с фолиото, сами по себе си не са водоустойчиви, като например полиестерни влакна, найлон и т.н., така че когато носим водоустойчиво облекло и срещнем силен дъжд, все още ще видите, че водата се просмуква в дрехата, но вътрешният слой на дрехата е суха и не прониква вода. Това е ефектът от водоустойчивия филм в средата на композитната тъкан.
Свържете се с нас