П: Да ли је водоотпорни ранац водоотпорни ранац?
О: Водоодбојни ранац није водоотпоран ранац. Иако постоји само једна разлика између њих, водоотпорне перформансе су потпуно различите. Ако желите да разумете разлику између њих, прво морате да схватите на шта се односе концепти водоодбојности и хидроизолације.
Било да је водоотпорни ранац или водоотпорни ранац, његова функција зависи од перформанси тканине. Сам ранац нема ове ефекте, јер тканина има одговарајуће карактеристике, па ће готов ранац имати одговарајућу функцију.
Водоодбојна тканина се односи на таложење хидрофобних једињења на површини влакна, остављајући поре на површини тканине, ваздух и водена пара такође могу да прођу, углавном капљице воде (као што су капљице воде из листова лотоса) ће се формирати на површине тканине, и неће бити продирања и дифузије. И навлажите унутрашњост ранца да бисте постигли водоодбојну функцију попут лотосовог листа. Међутим, водоодбојност није баш водоотпорна, већ да би се смањило упијање воде тканином, тако да вода може да се „повуче” на површину тканине, а вода ће после дужег времена продрети у њу.
Водоодбојна обрада користи различите хемијске материјале за причвршћивање слоја ултра финих „иглица” на површину тканине, тако да је напетост на површини тканине мања од кохезивне силе воде, тако да вода капљице ће формирати капљице воде и откотрљати се уместо да се шире и натапају. Ако је овај слој игличасте структуре спљоштен или прекривен уљним мрљама, водоодбојност тканине ће се знатно смањити, или ће чак почети да упија воду. Водоодбојни ефекат тканине ће постепено слабити или чак нестати са прањем и дуготрајном употребом.
Водоотпорна тканина се односи на премазивање слоја масти, парафина, гуме или разних термопластичних смола на површини тканине како би се попуниле поре на површини тканине како би се постигла сврха хидроизолације, али истовремено тканина није прозрачна. Тренутни водоотпорни третман често користи водоотпорни филм да спречи продирање молекула воде, али сам филм је превише крхак, тако да је неопходно ослонити се на сарадњу површинске тканине, филма и унутрашњости да би се постигла водоотпорна функција . Водоотпорне тканине су класификоване у различите разреде због различитих водоотпорних способности. Од ИПКС1 до ИПКС8, што је виши степен, то је боље време и ефекат хидроизолације. Тканине са високим степеном хидроизолације могу се користити у роњењу, а водоотпорни ефекат је посебно добар.
На пример, када напољу падне изненадна киша, ако пада слаба киша, ако ходате по киши са водоодбојним ранцем, кишница неће продрети у ранац за кратко време, а капљице воде могу склизнути са ранца у облику лотосових листова. Међутим, ако потраје дуже, унутрашњост ранца може бити натопљена и кишницом, а степен влажности је повезан са количином капљица воде и временом задржавања. Водоотпорни ранац је другачији. Чак и ако је дуго изложен киши, водоотпорни ранац ће и даље бити блокиран кишницом и заштитити садржај торбе од влажења.