Aby ste sa pri cestovaní vonku vyrovnali s premenlivým počasím, sú veľmi dôležité nepremokavé bundy, nohavice a dokonca aj topánky, no verím, že mnohým ľuďom nie sú pojmy nepremokavé látky a nepremokavé látky príliš jasné. Tvárou v tvár narastajúcemu počtu tvrdení, že ich výrobky sú vodeodolné Pokiaľ ide o funkčné outdoorové značky, budú tu určité pochybnosti. Ktoré látky sú skutočne nepremokavé? Prečo by mali byť výrobky, ktoré už používajú vodeodolné tkaniny, ošetrené vodoodpudivou látkou? Dovoľte mi, aby som vám v krátkosti predstavil rozdiel.
Hydroizolácia látok zvyčajne znamená, že samotná látka má funkciu hydroizolácie. Potom, čo nepremokavé tkaniny zažili počiatočné kompaktné tkaniny a potiahnuté nepremokavé tkaniny, sú to teraz hlavne tkaniny typu fólie. funkčný film.
Lepiace filmové tkaniny, ktoré spočiatku zaujímajú najväčší podiel na trhu, sú v podstate PTFE (polytetrafluóretylénové) filmy, čo sú mikroporézne filmy. Vodotesnosť je vyjadrená hodnotou tlaku vody, ktorú dokáže vydržať, nie 100 percentne vodotesná a podľa európskych environmentálnych štúdií materiály PTFE produkujú pri výrobe, skládkovaní a spaľovaní zlúčeniny škodlivé pre životné prostredie. V posledných rokoch komunita na ochranu životného prostredia čoraz viac spochybňuje materiály PTFE a niektoré krajiny začali obmedzovať používanie materiálov PTFE. Skládka a spaľovanie sú hlavnými metódami likvidácie domáceho odpadu vo svete a tieto dve metódy likvidácie budú pri nakladaní s materiálmi PTFE produkovať perfluórované zlúčeniny. Fluorid bude znečisťovať atmosféru a zem. V dôsledku dlhého obdobia prirodzeného rozkladu fluoridu bude znečistenie životného prostredia spôsobené materiálom PTFE trvalé a dlhé. Na porovnanie, ďalší druh fólie, ktorý v posledných rokoch používa stále viac značiek, neporézna hydrofilná fólia je nielen neporézna a 100 percentne vodotesná, vďaka čomu je vodotesnosť produktu spoľahlivejšia a niektoré neporézne porézne hydrofilné filmy sú spoľahlivejšie. Kvôli svojej ochrane životného prostredia a neškodnosti pre ľudský organizmus ju uprednostňuje viac ľudí v tomto odvetví, ako napríklad fólia Sympatex, ktorá je molekulárnou zlúčeninou polyéteru a polyesteru, absolútne neobsahuje zložky PTFE (polytetrafluóretylén) a môže sa priamo dotýkať pokožku, neškodný pre telo a možno ho recyklovať ako plastovú PET fľašu.
Zvyčajne títo výrobcovia látok s fóliovou technológiou nepredávajú fóliu priamo odevným značkám. Zmiešajú fóliu s inými materiálovými tkaninami prostredníctvom procesu lepenia, aby vytvorili kompozitnú tkaninu (ako je znázornené na obrázku vyššie, stredná vrstva je fólia) a značka potrebuje iba kúpiť tieto kompozitné tkaniny, aby mohla priamo vyrábať nepremokavé odevné výrobky. Tieto látky používané na spojenie s fóliou nie sú samy o sebe nepremokavé, ako napríklad polyesterové vlákno, nylon atď., takže keď nosíme nepremokavé oblečenie a stretneme sa s vlhkým počasím, uvidíme, ako do oblečenia presakuje voda, rovnako ako oblečenie vyrobené z bežných látok. , ale vnútorná vrstva odevu je suchá a nepresakuje do nej voda, čo je úlohou nepremokavého filmu v strede kompozitnej tkaniny.
To, čo vidíme, je, že voda je rozptýlená do malých kvapiek vody na oblečení a potom skĺzne (ako je znázornené na obrázku vyššie), zvyčajne preto, že použité tkaniny boli ošetrené vodoodpudivou úpravou. Vodoodpudivá úprava je vlastne špeciálna vrstva pokrývajúca povrch látky. Úprava, zvyčajne pridanie DWR (Durable WaterRepellency), keď je hotová tkanina finalizovaná, aby sa získala trvalá vodoodpudivosť. Účelom použitia povlaku DWR je, že keď voda kvapká na povrch odevu, môže vytvárať malé kvapôčky vody alebo kĺzať priamo z povrchu odevu, aby sa zabránilo tkanine absorbovať vodu, a zároveň ľahšie sa odstránia olejové škvrny prichytené na povrchu odevu. Väčšina nepremokavého oblečenia používa túto vodoodpudivú úpravu DWR a výhodou použitia úpravy DWR je, že povrchová vrstva oblečenia nemôže absorbovať vodu, aby sa zabezpečilo, že nepremokavá látka môže dosiahnuť dobrú priedušnosť, takže ľudské telo má veľmi dobré nosenie. cítiť.
Technológia DWR môže byť z hľadiska príbuzných vlastností rozdelená do dvoch typov: DWR s obsahom fluoridu a DWR bez fluoridu. DWR s obsahom fluoridu označuje povrchovú úpravu DWR na báze fluórpolymérov, ako je PFOA (perfluóroktanoát), ktorý je široko používaný v odevnom priemysle. Kvázi prvky majú problém s tým, že sa nedajú ľahko rozložiť a môžu sa uvoľňovať do vodného zdroja a atmosféry prostredníctvom rôznych faktorov, ako je teplo, ponorenie do vody a ultrafialové lúče, čo spôsobuje poškodenie ľudí a iných zvierat a rastlín. Vedci už zistili prítomnosť tejto zlúčeniny vo vzorkách ľudskej a zvieracej krvi po celom svete. Hoci zatiaľ neexistuje žiadny základ na poukázanie na karcinogénne riziko PFOA a príslušné nariadenia na obmedzenie PFOA, Nemecká spolková agentúra pre životné prostredie (UBA) navrhla zaradiť PFOA do zoznamu chemikálií podozrivých z toxicity pre reprodukčný systém. systém.
V súčasnosti sú bežné DWR bez fluórovaných uhľovodíkov: vosk, parafín, polyuretán, dendriméry alebo siloxány atď., ktoré nahradia fluórované uhľovodíky ako základné prvky ako vodoodpudivé regeneračné činidlá pre vonkajšie produkty. Od SympaTexu? Od polovice-2008 začala spotrebiteľom poskytovať ekologický vodoodpudivý produkt DWR bez obsahu fluórovaných uhľovodíkov. Tento produkt je ekologický produkt pre textílie vyvinutý v spolupráci s partnerom Rudolf Chemie: BIONICFINISHECO?. V skutočnosti SympaTex? je tiež prvou spoločnosťou, ktorá vyvinula produkty vodoodpudivej technológie DWR na báze nefluórovaných uhľovodíkov pre textílie.
V regulačnom procese US EPA 2010/2015 PFOA sa hlavní výrobcovia chemikálií, vrátane DuPont, Clariant, tiež dobrovoľne zaviazali, že do roku 2015 úplne eliminujú toxické chemikálie PFOA vo výrobe a namiesto toho budú používať produkty šetrnejšie k životnému prostrediu a s nízkymi emisiami.
Za zmienku stojí, že vodoodpudivá úprava DWR nie je trvalá, ale správny spôsob prania a spôsob žehlenia môže predĺžiť účinok vodoodpudivej úpravy DWR a ak vaše oblečenie vodoodpudivý efekt stratí, nemusíte sa báť, v súčasnosti Obnovovače náterov DWR sú komerčne dostupné.
Môžete teda vidieť, že oblečenie s nepremokavými tkaninami môže v zásade spĺňať funkčné požiadavky na 100 percent nepremokavé (produkty s PTFE fóliou za určitých podmienok, neporézne hydrofilné fólie za akýchkoľvek podmienok), ale aby ste získali pohodlnejšie nosenie, tak že tieto nepremokavé látky majú dobrý priedušný efekt a potrebná je aj vodoodpudivá úprava DWR.
Okrem toho, úplná nepremokavosť oblečenia má veľa spoločného s vodotesnosťou pásikov lepidla a zipsov používaných vo švoch, pretože nepremokavosť a vodoodpudivosť látky sa vzťahuje na funkčnosť samotnej látky, otvory pre ihly na švy alebo medzery zipsu. Bez úpravy odevu nie je možné dosiahnuť 100 percentnú vodeodolnosť.