"PVC je bojovník medzi jedovatými plastmi. Od výroby, spotreby až po konečnú likvidáciu ohrozuje životné prostredie a zdravie ľudí." Stabilizátory, ktoré je potrebné pridať, keď sa PVC syntetizuje do rôznych produktov (ako je olovo, kadmium) a zmäkčovadlá (ftaláty, ako DEHP).
Okrem kyseliny chlorovodíkovej a jedovatého dioxínu storočia, ktorý vzniká pri spaľovaní po likvidácii, sú všetky škodlivé látky značného pôvodu.
Jia Mingxing, viceprezident a generálny tajomník Čínskej asociácie priemyslu neželezných kovov, povedal: "Ročná produkcia mojej krajiny v počte desiatok miliónov ton PVC je neoddeliteľná od ortuťových katalyzátorov."
Kvôli nedostatku zdrojov ropy v mojej krajine sa väčšina PVC vyrába metódou karbidu vápnika. Ortuťový katalyzátor v procese výroby vinylchloridu metódou karbidu vápnika je hlavným zdrojom znečistenia ortuťou a do životného prostredia prúdi rôznymi spôsobmi [2].
Podľa štatistík Čína spotrebuje 20 percent svetovej ortuti, z čoho asi 60 percent sa používa na výrobu PVC z karbidu vápnika. [4]
Na druhej strane je výroba PVC vysoko energeticky náročným odvetvím a zahŕňa množstvo toxických chemikálií, vrátane dichlóretánu, vinylchloridu, znečistenia ortuťou atď. Keď dôjde k výbuchu alebo úniku, bude to škodlivé pre zdravie pracovníci v továrni na výrobu vinylchloridu a ľudia v okolí. Veľká hrozba.
Použitie PVC --- Nebezpečné pre zdravie
V procese výroby a spracovania PVC je potrebné pridať niektoré pomocné látky, ako sú plnivá, stabilizátory, mazivá, zmäkčovadlá, farbivá a retardéry horenia. Medzi nimi sa vo vysokých množstvách používajú stabilizátory a zmäkčovadlá. [5]
Predtým, ako sa z PVC vyrábajú rôzne hotové výrobky, je potrebné pridať rôzne obsahy zmäkčovadiel podľa požadovanej mäkkosti výrobku. Všeobecne povedané, polotuhý PVC potrebuje pridať 10-30 percent zmäkčovadla a mäkký PVC potrebuje pridať 30-70 percent zmäkčovadla.
Priemerný obsah zmäkčovadla v zdravotníckych pomôckach je napríklad 20 percent -40 percent . Ak je to plastový obal, odkvapkávacia hadička alebo odkvapkávacie vrecko atď., obsah zmäkčovadla môže dosiahnuť viac ako 70 percent, čo je ekvivalent PVC ponoreného do zmäkčovadla.
Existuje mnoho druhov zmäkčovadiel PVC, ale najbežnejším z nich je trieda chemikálií nazývaných ftaláty.
"Ftaláty a ich metabolity a produkty degradácie majú negatívne účinky na ľudské zdravie, ako sú účinky narúšajúce endokrinný systém, feminizácia chlapcov a predčasná puberta u dievčat."
Na druhej strane, pretože PVC nie je odolné voči svetlu a teplu, vplyvom svetla a tepla sa budú uvoľňovať voľné radikály chlóru, čo má za následok znehodnotenie materiálu. Aby sa zlepšila tepelná stabilita PVC, často sa pridáva vhodné množstvo stabilizátora na zabránenie alebo spomalenie degradácie PVC počas spracovania.
Znečistenie spôsobené stabilizátormi je najmä znečistenie ťažkými kovmi.
Medzi bežne používané stabilizátory patrí olovo, kadmium, zinok, báryum, cín a iné soli kovov, tieto kovy presakujú z PVC výrobkov a ohrozujú tak ľudské zdravie.
"Bežne používané olovo stabilizátora môže poškodiť nervový systém detí a brániť ich rozvoju IQ, môže poškodiť ženský reprodukčný systém a spôsobiť rakovinu. Kadmium môže ovplyvniť funkciu obličiek."
Pocit: Záťaž zvyšuje záťaž, ruka je lepkavá, je tam plastový alebo dráždivý zápach, ľahko sa zašpiní a ťažko sa čistí.
Životnosť: krátka životnosť, niektoré malé vrecúška, jednorazová životnosť, napr. pvc vrecúška na mobily nepremokavé, švy sú už po stiahnutí mierne popraskané a pri opätovnom použití je obrovské riziko; veľké tašky, ako sú PVC tašky na horolezectvo, horolezecké tašky, nepremokavé ramená Batohy, batohy na bicykle sa takmer rok roztrhli vo švíkoch, viac-menej. Obrátené roztrhnutie PVC tkaniny je ľahké, hlavne kvôli jej nedostatočnej viskozite a elasticite. Táto fyzikálna vlastnosť ho robí oveľa slabším ako tpu nepremokavá tkanina.