Vodotesnosť batohu, väčšina horských priateľov sa pri riešení spolieha na poťah batohu. Nájdu sa aj horskí kamaráti, ktorí minú veľa peňazí na prechod na „vodotesné batohy“, ale mali by ste si dať pozor, že niektoré tvrdené „vodotesné batohy“ nie sú vodotesné, alebo sú vodotesné len čiastočne, musíte mať oči otvorené. rozlišovať. Existujú hlavne tri druhy takýchto „rutín“: Vodoodpudivá je iba látka-, ale tvrdí sa, že ide o „vodotesný batoh“ - telo mnohých outdoorových batohov je vyrobené z vysokej{0} {2}}hustotný nylon alebo nylon plus vodoodpudivá-vrstva, iba s vodoodpudivým účinkom, samotná tkanina nie je vodotesná, ale niektoré firmy ju budú deklarovať ako „vodeodolnú“. Tkanina je nepremokavá, ale šev nie je vodotesný a tvrdí sa, že ide o „vodotesný batoh“ - látka niektorých outdoorových batohov je vyrobená z kompozitnej vodotesnej filmovej vrstvy na dosiahnutie vodotesnosti látky, ale šev je prešitý, nie zlepený a dva kusy látky Na spojoch sú medzery a pri daždi môže dlhodobo presakovať voda. Zároveň môže dochádzať k presakovaniu vody pri stehoch. Preto ho nemožno nazvať „vodotesným batohom“.
Napríklad, keď prvýkrát vyšla „veľká biela taška“, bola vyrobená z kompozitnej vodotesnej fólie Dyneema, ktorá bola zrolovaná. Látka a šev sú nepremokavé a zips nie je vodeodolný -zips odpudzujúci vodu -, existujú aj látky na outdoorové batohy, látka je nepremokavá a švy sú podlepené, no zips je obyčajný zips, po ktorom preteká voda, takže ho stále nemožno nazvať vodoodpudivým-zipsom. "Vodotesný batoh". Väčšina nepremokavých batohov používa vodo-odpudivé zipsy: páska zipsu je nylonová tkanina zmiešaná s nepremokavou membránou TPU. Po zatvorení je v poriadku stredný šev, ktorý do značnej miery odolá prenikaniu dažďovej vody (často sa označuje ako "vodotesný zips", ale obmedzuje sa na dažďovú vodu. Použitie v premokavom prostredí, neponárať do vody).
Klasickou vlastnosťou vodo{0}}odpudzujúceho zipsu je, že zúbky zipsu nevidno. Vďaka kompozitnej vodeodolnej membráne má svetlý povrchový efekt. Na obrázku je zips série YKK AquaGuard, @YKK
Cena tohto druhu zipsu je však relatívne vysoká a mnohí výrobcovia na dosiahnutie vodotesnosti ústia tašky použijú inú-lacnú metódu: rolovacie ústie.
Arcteryx arrakis nepremokavý batoh s rolovacím horným otváraním a bočným zipsom,
@Moontrail
Stručne povedané, látka a švy sú úplne nepremokavé a prinajmenšom použitie zipsov proti striekaniu{0}} možno nazvať „vodotesným batohom“. Samozrejme, ak sú splnené tieto podmienky, cena nie je lacná. Podobne ako pri vodeodolnom princípe batohu existuje aj iný typ tašky: taška na tašku.
Taška na tašku
Nahrádzanie batohov batohmi je v súčasnom komerčnom horolezectve malým trendom. Ako súčasť vybavenia, ktoré sa často používa na streche, koni, lanách a kajakoch, mnohí horskí priatelia chcú, aby bolo vodotesné, ale veľa obalov na trhu bude označených ako „vodotesné“ a „odolné proti dažďu“, „ponorné“. vodeodolná“ a iná propaganda, ako by ste mali začať?
Wanderer pack, @sea to summit
Existujú tiež tri situácie, na ktoré si treba dávať pozor, pokiaľ ide o vodotesnosť tašiek: Tkanina je iba vode-odpudivá, ale tvrdí sa, že je vode-odolná - opotrebeniu{ {3}}odolná nylonová tkanina je prvou voľbou pre väčšinu tašiek. Niektoré firmy tvrdia, že je vodotesný. Tento druh batohu je relatívne lacný a je potrebné ho zabaliť do nepremokavého vrecka, aby sa zabezpečilo, že ho nepremokne dážď. Tkanina je nepremokavá, ale švy nie sú vodotesné a tvrdí sa, že ide o „vodotesný chrbát“ - niektoré navijaky budú mať na látke namontovanú nepremokavú membránu, ktorá zaisťuje vodotesnosť látky na chrbte, ale švy nie sú zlepené a voda stále presakuje a nie je vodotesný. Ak nemáte vysoké požiadavky na nepremokavosť, vnútorné predmety využívajú vodotesné vaky, ktoré v podstate dokážu uspokojiť aj dažďuvzdorné potreby nepriaznivého počasia.
Od mora k vrcholuklasický vagabond batoh, nepremokavá látka, žiadne lepené švy, bežné zapínanie na zips s prúžkami proti dažďu, aby nepreniklo viac dažďa. Látka a švy sú nepremokavé, ale zips nie je vodotesný, ale tvrdí sa, že ide o „nepremokavú tašku na tašku“ - vyššej-kaši majú vodotesné látky a švy, ale ak používajú obyčajné zipsové prevedenie, stále sa nedajú nazvať „vodotesnými taštičkami“. Vodotesná taška na prasiatko." Ak nosíte cenné vybavenie, ako napríklad fotografické vybavenie, bezpečnejšia je taška so zrolovateľným-dizajnom. Ak si vaša trasa vyžaduje časté brodenie alebo vodopády, zips, ktorý je ponorený do vody 1 meter a vodotesnosť do 30 minút až 1 hodiny je najlepším riešením. Preferovaná voľba.