"PVC ir cīnītājs starp indīgām plastmasām. No ražošanas, patēriņa līdz galīgajai apglabāšanai tas apdraud vidi un cilvēku veselību." Stabilizatori, kas jāpievieno, kad PVC tiek sintezēts dažādos produktos (piemēram, svins, kadmijs) un plastifikatori (ftalāti, piemēram, DEHP).
Tāpat kā sālsskābe un gadsimta indīgais dioksīns, kas rodas sadegšanas rezultātā pēc likvidēšanas, tie visi ir ievērojamas izcelsmes kaitīgas vielas.
Ķīnas Krāsaino metālu rūpniecības asociācijas viceprezidents un ģenerālsekretārs Jia Mingxing sacīja: "Manas valsts ikgadējais saražotais desmitiem miljonu tonnu PVC nav atdalāms no dzīvsudraba katalizatoriem."
Tā kā manā valstī trūkst naftas resursu, lielāko daļu PVC ražo ar kalcija karbīda metodi. Dzīvsudraba katalizators kalcija karbīda metodes vinilhlorīda ražošanas procesā ir galvenais dzīvsudraba piesārņojuma avots, un tas dažādos veidos ieplūst vidē [2].
Saskaņā ar statistiku, Ķīna patērē 20 procentus no pasaules dzīvsudraba, no kuriem aptuveni 60 procentus izmanto kalcija karbīda PVC ražošanai. [4]
No otras puses, PVC ražošana ir ļoti energoietilpīga nozare, un tajā tiek izmantotas dažādas toksiskas ķīmiskas vielas, tostarp dihloretāns, vinilhlorīds, dzīvsudraba piesārņojums utt. Kad notiek sprādziens vai noplūde, tas kaitēs cilvēku veselībai. vinilhlorīda rūpnīcas strādnieki un tuvumā esošie cilvēki. Liels drauds.
PVC izmantošana --- Bīstams veselībai
PVC ražošanas un pārstrādes procesā ir jāpievieno daži apstrādes palīglīdzekļi, piemēram, pildvielas, stabilizatori, smērvielas, plastifikatori, krāsvielas un liesmas slāpētāji. Starp tiem lielos daudzumos tiek izmantoti stabilizatori un plastifikatori. [5]
Pirms PVC tiek izgatavoti dažādi gatavie izstrādājumi, atkarībā no produkta nepieciešamā maiguma ir jāpievieno dažāds plastifikatoru saturs. Vispārīgi runājot, puscietajam PVC ir jāpievieno 10-30 procenti plastifikatora, un mīkstajam PVC ir jāpievieno 30-70 procenti plastifikatora.
Piemēram, vidējais plastifikatora saturs medicīnas precēs ir 20 procenti -40 procenti. Ja tas ir kā plastmasas apvalks, pilienu caurule vai pilienu maisiņš utt., plastifikatora saturs var sasniegt vairāk nekā 70 procentus, kas ir līdzvērtīgs plastifikatorā iegremdētam PVC.
Ir daudz veidu PVC plastifikatoru, bet visizplatītākais ir ķīmisko vielu klase, ko sauc par ftalātiem.
"Ftalātiem un to metabolītiem un noārdīšanās produktiem ir negatīva ietekme uz cilvēka veselību, piemēram, endokrīnās sistēmas darbības traucējumi, zēnu feminizācija un priekšlaicīga pubertāte meitenēm."
No otras puses, tā kā PVC nav izturīgs pret gaismu un karstumu, gaismas un siltuma ietekmē izdalīsies brīvie hlora radikāļi, kā rezultātā materiāls pasliktināsies. Lai uzlabotu PVC termisko stabilitāti, bieži tiek pievienots atbilstošs stabilizatora daudzums, lai novērstu vai palēninātu PVC noārdīšanos apstrādes laikā.
Stabilizatoru radītais piesārņojums galvenokārt ir smago metālu piesārņojums.
Plaši izmantotie stabilizatori ir svina, kadmija, cinka, bārija, alvas un citu metālu sāļi, šie metāli izsūksies no PVC izstrādājumiem, tādējādi apdraudot cilvēku veselību.
"Bieži lietotais stabilizatora svins var sabojāt bērnu nervu sistēmu un kavēt viņu IQ attīstību; tas var sabojāt sieviešu reproduktīvo sistēmu un izraisīt vēzi. Kadmijs var ietekmēt nieru darbību.
Sajūta: Slodze palielina slogu, roka jūtama lipīga, ir plastmasas vai kairinoša smaka, viegli nosmērēties un grūti tīrīt.
Mūžs: īss kalpošanas laiks, daži mazi maisiņi, vienreizējs kalpošanas laiks, piemēram, pvc mobilo tālruņu ūdensizturīgie maisiņi, šuves jau ir nedaudz saplaisājušas pēc vilkšanas, un pastāv milzīgs risks, tos atkārtoti lietojot; lielas somas, piemēram, PVC klinšu kāpšanas somas, alpīnisma somas, plecu hidroizolācijas mugursomas, velosipēdu pakas ir diezgan daudz saplīsušas pie šuvēm apmēram gadu, vairāk vai mazāk. PVC auduma pretējā plīsuma rašanās ir vienkārša, galvenokārt tā nepietiekamās viskozitātes un elastības dēļ. Šī fiziskā īpašība padara to daudz vājāku par tpu ūdensizturīgo audumu.