Ahhoz, hogy megbirkózzon a változékony időjárással, amikor a szabadban utazik, a vízálló kabátok, nadrágok és még a cipők is nagyon fontosak, de úgy gondolom, hogy sokan nem különösebben világosak a vízálló szövetek és a vízálló szövetek fogalmával kapcsolatban. Szembesülve azzal a növekvő számú állítással, hogy termékeik vízállóak Amikor funkcionális kültéri márkákról van szó, kétségek merülnek fel. Mely szövetek valóban vízállóak? Miért kell a már vízálló szöveteket használó termékeket vízlepergetővel kezelni? Hadd mutassak be egy rövid bevezetőt a különbségről.
A szövetek vízszigetelése általában azt jelenti, hogy maga a szövet vízszigetelési funkcióval rendelkezik. Miután a vízálló szövetek megtapasztalták a kezdeti kompakt szöveteket és a bevont vízálló szöveteket, most főleg beillesztett film típusú szövetek. funkcionális film.
A ragasztófóliák, amelyek kezdetben a legnagyobb piaci részesedést foglalják el, alapvetően PTFE (politetrafluor-etilén) filmek, amelyek mikroporózus filmek. A vízálló teljesítményt a víznyomás értéke fejezi ki, amelyet ellenáll, nem pedig 100. % vízálló, és az európai környezetvédelmi tanulmányok szerint a PTFE-anyagok előállítása, lerakása és elégetése során környezeti szempontból káros vegyületeket termelnek. Az elmúlt években a környezetvédelmi közösség egyre inkább megkérdőjelezte a PTFE anyagokat, és egyes országok elkezdték korlátozni a PTFE anyagok használatát. A hulladéklerakó és az égetés a világ fő háztartási hulladékelhelyezési módszere, és ez a két ártalmatlanítási módszer perfluortartalmú vegyületeket fog előállítani a PTFE anyagok kezelése során. A fluorid szennyezi a légkört és a földet. A fluorid természetes bomlásának hosszú ideje miatt a PTFE anyag által okozott környezetszennyezés tartós és tartós lesz. Összehasonlításképpen, egy másik típusú film, amelyet az elmúlt években egyre több márka használt - a nem porózus hidrofil film nemcsak nem porózus és 100% -ban vízálló, így a termék vízálló teljesítménye megbízhatóbb, és néhány nem porózus hidrofil film megbízhatóbb. Környezetvédeleme és az emberi testre ártalmatlansága miatt az iparágban több ember kedveli, mint például a Sympatex film, amely a poliészter és poliészter molekuláris vegyülete, egyáltalán nem tartalmaz PTFE (politetrafluor-etilén) komponenseket, és közvetlenül érintkezhet a bőrrel , ártalmatlan a testre, és újrahasznosítható, mint egy PET műanyag palack.
Általában ezek a filmtechnológiával rendelkező szövetgyártók nem adják el közvetlenül a filmet ruházati márkáknak. A fólia más anyagszövetekkel kombinálódik a beillesztési folyamat során, hogy kompozit szövetet képezzenek (amint az a fenti képen látható, a középső réteg egy film), és a márkának csak meg kell vásárolnia ezeket a kompozit szöveteket, hogy közvetlenül vízálló ruházati termékeket készítsen. Ezek a fóliával való összetételre használt szövetek önmagukban nem vízállóak, mint például a poliészterszál, a nejlon stb., Így amikor vízálló ruhát viselünk és nedves időjárással találkozunk, látni fogjuk, hogy a víz beszivárog a ruhába, csakúgy, mint a szokásos szövetekből készült ruházat, de a ruhadarab belső rétege száraz, és nincs víz beszivárogni, amely a vízálló film szerepe a kompozit szövet közepén.
Azt látjuk, hogy a vizet kis vízcseppekbe szórják a ruházaton, majd lecsúszik (amint az a fenti képen látható), általában azért, mert a felhasznált szöveteket vízvisszaverőséggel kezelték. A vízlepergető kezelés valójában egy speciális réteg, amely lefedi a szövet felületét. Kezelés, általában DWR (Tartós vízrepellencia) hozzáadása a kész anyag véglegesítésekor, hogy tartós vízlepergetőséget kapjon. A DWR bevonat használatának célja, hogy amikor a víz a ruhadarab felületére csöpög, kis vízcseppeket képezhet, vagy közvetlenül a ruhadarab felületéről csúszhat, hogy megakadályozza a szövet vízelnyelését, ugyanakkor megkönnyíti a ruhadarab felületéhez rögzített olajfoltok eltávolítását is. A legtöbb vízálló ruházat elfogadja ezt a DWR vízlepergető kezelést, és a DWR kezelés használatának előnye, hogy a ruházat felületi rétege nem képes elnyelni a vizet, hogy biztosítsa, hogy a vízálló anyag jó légáteresztő legyen, hogy az emberi test nagyon jó kopást érjen el. érez.
A DWR technológia két típusba sorolható a kapcsolódó tulajdonságok szempontjából: fluoridtartalmú DWR és fluoridmentes DWR. A fluoridtartalmú DWR a fluorpolimereken alapuló DWR felületkezelésére utal, mint például a PFOA (perfluoroktanoát), amelyet széles körben használnak a ruházati iparban. A kvázi elemek problémája az, hogy nem könnyen lebomlanak, és különböző tényezők, például hő, vízmerülés és ultraibolya sugarak révén kerülhetnek a vízforrásba és a légkörbe, kárt okozva az embereknek és más állatoknak és növényeknek. A tudósok már kimutatták ennek a vegyületnek a jelenlétét az emberi és állati vérmintákban szerte a világon. Bár egyelőre nincs alap a PFOA rákkeltő kockázatára és a PFOA korlátozására vonatkozó szabályozásra való hivatkozásra, a Német Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség (UBA) azt javasolta, hogy a PFOA-t vegyék fel a reproduktív rendszerre feltehetően mérgező vegyi anyagok listájára.
Jelenleg a fluorkarbonok nélküli DWR-ek gyakoriak: viasz, paraffin, poliuretán, dendrimers vagy siloxanes stb., hogy a fluorkarbonokat alapvető elemként helyettesítsék, mint a kültéri termékek vízlepergető regeneráló szereit. A SympaTex óta? 2008 közepe óta környezetbarát, fluorkarbonmentes DWR vízlepergető terméket kínál a fogyasztóknak. Ez a termék egy környezetbarát textiltermék, amelyet partnerével, Rudolf Chemie-vel közösen fejlesztettek ki: BIONICFINISHECO?. Sőt, SympaTex? az első vállalat, amely nem fluorokarbon alapú DWR vízlepergető technológiai termékeket fejleszt textiltermékekhez.
Az amerikai EPA 2010/2015 PFOA szabályozási folyamatában a nagy vegyipari gyártók, köztük a DuPont, a Clariant is önként elkötelezték magukat amellett, hogy 2015-ig teljesen megszüntetik a PFOA mérgező vegyi anyagokat a gyártásban, és környezetbarátabb és alacsony kibocsátású termékeket használnak.
Érdemes megemlíteni, hogy a DWR vízlepergető kezelés nem állandó, de a helyes mosási módszer és vasalási módszer meghosszabbíthatja a DWR vízlepergető kezelés hatását, és ha a ruházat elveszíti a vízlepergető hatást, ne aggódjon, jelenleg a DWR bevonat-restaurátorok kereskedelmi forgalomban kaphatók.
Tehát láthatjuk, hogy a vízálló szöveteket használó ruházat alapvetően megfelel a 100% -ban vízálló funkcionális követelményeknek (PTFE fóliatermékek bizonyos körülmények között, nem porózus hidrofil filmek bármilyen körülmények között), de a kényelmesebb viselési élmény elérése érdekében, hogy ezek a vízálló szövetek jó légáteresztő hatásúak legyenek, és DWR vízlepergető kezelésre is szükség van.
Ezenkívül a ruházat teljes vízállósága sok köze van a varratoknál használt ragasztócsíkok és cipzárak vízálló teljesítményéhez, mert a szövet vízállósága és vízvisszaverősége magában a szövet működésében, a varratokon lévő tűlyukakban vagy a cipzár hézagaiban utal. A ruhadarab kezelése nélkül nem lehet 100% -os vízállóságot elérni.