Kõik peavad olema tuttavad sõnadega "PU kate", mis siis täpselt on PU? Mis materjalist see koosneb? Kuidas see on kaetud? Allpool tutvustan lühidalt mõningaid üldteadmisi selles valdkonnas, et neid teiega arutada, lootes aidata teil mõista PU-katte kontseptsiooni.
PU on tegelikult polüuretaan. Selle jõudlust iseloomustab peamiselt kulumiskindlus, vastupidavus lahustitele ja madalale temperatuurile (alla 30 kraadi), hea vee- ja niiskuse läbilaskvus, tuulekindlus ja pehmus. Üldiselt on see piimjas valge emulsioon. Kangaid, nagu riie ja lausriie, saab kombineerida mitmesugusteks kangasteks või voodriteks ning neid saab töödelda ja kombineerida rohkem kui kahe või kolme kihiga erinevate omadustega kiledega. Tavaliselt puutume kokku õhukese kattega PU-toodetega, mida kasutatakse peamiselt õueriiete ja kotiriiete PU-katteks. Näiteks sellised tooted nagu kunstnahk (kunstnahk), harjatud seemisnahk ja muud tooted on samuti PU-katte tooted. Polüuretaanist PU kate võib moodustada palju multifunktsionaalseid kõrge lisandväärtusega tekstiiltooteid, mida kasutatakse laialdaselt rõiva-, kaunistus-, sõja- ja muudes tööstusharudes.
PU-katmise etapp jaguneb selle kattevormiks, mille saab lihtsalt jagada veepõhiseks ja lahustipõhiseks polüuretaaniks. Lahustipõhised kiletmoodustavad omadused on head, tugev nakkuvus kangastega, kõrge veesurvekindlus, sobib rohkem veekindlatele ja niiskust läbilaskvatele katetele. Kuid lahustitüübil on teatav mürgisus ja süttivus ning see ei ole keskkonnasõbralik.
PU-katteaine on plokkpolümeer, mis koosneb vaheldumisi korduvast pehmest ja kõvast segmendist. Pehme segment muudab PU pehmeks ja elastseks. See koosneb polüeetrist või polüesterdioolist. Selle molekulmassi suurus võib samuti mõjutada PU pehmust ja kõvadust. Kõva segmendi tõttu on PU-l tugevus ja elastsusmoodul. See koosneb erinevatest diisotsüanaatidest ja ahela pikendajatest. Nende kahe suhe ja tooraine struktuur võivad määrata ja mõjutada toote toimivust.
Sünteesimeetod on tavaliselt valmistatud diisotsüanaadist, polüesterdioolist või polüeeterdioolist ning ahela pikendajast ja katalüsaatorist lahuspolümerisatsiooni või hulgipolümerisatsiooni teel. Põhiliselt granuleeritud või pulbrilisi vorme saab toota masspolümerisatsiooniga. Vesiemulsiooni tüüpi saab valmistada emulgaatoriga või iseemulsiooniga, lisades hüdrofiilseid rühmi. Lahustitüüp valmistatakse vastavalt vajadusele erinevatest orgaanilistest lahustitest.
Katte töötlemise tehnoloogia hõlmab kuivmeetodit, märgmeetodit, kuumsulatusmeetodit, ülekandemeetodit, sidumismeetodit jne. Nende hulgas on kuivmeetod kõige laialdasemalt kasutatav. Kuivmeetodil kaetakse alusriide peal olev kattepulber katmisvahendiga ühtlaselt. , Pärast kuumutamist lahusti või vee lendumiseks moodustab kate kanga pinnale kile. PU õhuke kate on kõrgekvaliteediline toode kuiva otsekattena, mida kasutatakse peamiselt rõivakangaste jaoks.
Polüuretaanist PU-kattematerjalidel on palju omadusi ja tüüpe. Mis puudutab muid tooteid ja kasutusalasid, siis neid me siin ükshaaval tutvustama ei hakka.
Lisaks lubage mul öelda, et kasutasin polütetrafluoroetüleenkilet (PTFE), mille õppisin umbes pärast tööd hiljuti suures PU-kattematerjalide ettevõttes uurides. Vastavalt asjaomaste töötajate tutvustusele kaetakse mõned (PTFE) kiled ka polüuretaankile (PU) kihiga, et saada veekindel ja hingav komposiitkile.
Polüuretaanist ja PTFE-kilest komposiitkile valmistatakse kuivmeetodil. Kasutades segatud lahustit, saab PU-d hästi PTFE materjali pinnaga siduda. Polüuretaanliim kantakse PTFE-kilele teraga töötlemismeetodi abil.
Selle komposiitkile niiskuse läbilaskvus väheneb koos kile paksuse suurenemisega ja vastupidi. Komposiitkiles kasutatav polüuretaan on termoplastne liim. Pärast komposiitkile ühendamist kangaga termopressimise teel on võimalik saada hea vetthülgav veekindel kangas.