PEKING, 27. sept (Reuters) - Hiina elektripuuduse laienemine on peatanud tootmise paljudes tehastes, sealhulgas paljudes Apple'i ja Tesla varustavates tehastes, samas kui mõned kirdepoolsed poed, mida käitavad küünlavalgus ja kaubanduskeskused, sulguvad juba varakult, kui pigistamise majanduslik teemaks tõusis.
Hiina onvõimukrahhi haardessöetarnete nappusena on karmistavad heitenormid ning tootjate ja tööstuse suur nõudlus sundinud söe hindu rekordiliselt kõrgele tasemele ja vallandanud laialdased kasutuspiirangud.Loe selgitajat
Alates eelmisest nädalast on paljudes Kirde-Hiina osades tipptundidel rakendatud suhtarve ning linnade, sealhulgas Changchuni elanikud ütlesid, et kärped toimusid varem ja kestsid kauem, teatas riigi meedia.
Esmaspäeval, State Grid Corplubatud tagada põhiline toiteallikasja vältida elektrikatkestusi.
Võimukrahh on kahjustanud mitme Hiina piirkonna tööstuste tootmist ja pidurdab riigi majanduskasvu väljavaadet, ütlesid analüütikud.
Mõju kodudele ja mittetööstuslikele kasutajatele tuleneb sellest, et hiina põhjapoolseimates linnades libisevad öised temperatuurid peaaegu külmumiseni. Riiklik energiaamet (NEA) on öelnud söe- ja maagaasiettevõtetele, et nad tagaksid piisavad energiavarud, ethoida kodusid talvel soojas.
Liaoningi provints ütles, et elektritootmine on alates juulist oluliselt vähenenud ja tarnepuudujääk laienes eelmisel nädalal "tõsisele tasemele". Eelmisel nädalal laiendati elektrikatkestusi tööstusettevõtetelt elamurajoonidesse.
Huludao linn ütles elanikele, et nad ei kasutaks tippaegadel kõrge energiatarbega elektroonikat, nagu veesoojendid ja mikrolaineahjud, ning Harbini linna elanik Heilongjiangi provintsis ütles Reutersile, et paljud kaubanduskeskused suletakse tavapärasest varem kell 16.m (0800 GMT).
Arvestades praegust elektriolukorda , "jätkub elektri korrakohane kasutamine Heilongjiangis teatud aja jooksul," tsiteeris CCTV provintsi majandusplaneerijat.
Võimsuse pigistaminenärveerib Hiina aktsiaturgeajal, mil maailma suuruselt teine majandus näitab juba aeglustumise märke.
Hiina majandus maadleb kinnisvara- ja tehnoloogiasektori piirangutega ning muredegarahalõksu sattunud kinnisvarahiiglase Hiina Evergrande tuleviku ümber(3333.HK).
TOOTMISE KUKKUMINE
Tihedad söetarned, mis on osaliselt tingitud tööstustegevuse kiirenemisest, kuna majandus taastus pandeemiast, ja rangemad heitenormid on põhjustanud kogu Hiina elektripuuduse.
Hiina on tõotanud vähendada energiaintensiivsust - tarbitud energiakogust majanduskasvu ühiku kohta - 2021. Provintsi ametiasutused on viimastel kuudel kiirendanud ka heitkoguste piiramise jõustamist pärast seda, kui vaid kümnel 30 mandripiirkonnast õnnestus aasta esimesel poolel saavutada oma energiaeesmärgid.
Analüütikud ütlesid, et Hiina keskendumine energia intensiivsusele ja CO2-heite vähendamisele ei vähene tõenäoliselt enne COP26 kliimakõnelusi - nagu on teada 2021. aasta ÜRO kliimamuutuste konverents -, mis toimub novembris Glasgows ja kus maailma liidrid esitavad oma kliimakavad.
Energianäpistus on mõjutanud tootjaid ida- ja lõunaranniku peamistes tööstuskeskustes juba nädalaid. Mitmed Apple'i peamised tarnijad(AAPL. O)ja Tesla(TSLA. O)peatas tootmise mõnes tehases.
Vähemalt 15 Hiina äriühingut on vastutasuks öelnud, et tootmist on häirinud võimupiirangud, samal ajal kui enam kui 30 Taiwani börsil noteeritud ettevõtet, millel on Hiina tegevus, olid lõpetanud töö võimupiirangute järgimiseks.
Terase-, alumiiniumi- ja tsemenditööstust on rängalt tabanud ka toodangu piiramine, kus umbes 7% alumiiniumi tootmisvõimsusest on peatatud ja 29% riiklikust tsemenditootmisest on mõjutatud, kirjutasid Morgan Stanley analüütikud esmaspäevases teates. Nad ütlesid, et paber ja klaas võivad olla järgmised tööstusharud, mis seisavad silmitsi tarnehäiretega.
Samuti on mõjutatud kemikaalide, värvainete, mööbli ja sojajahu tootjad.