Obecně lze říci, že nepromokavé tkaniny lze rozdělit hlavně na dva typy, a to na voděodpudivé tkaniny a voděodolné tkaniny. Jaký je mezi nimi rozdíl?
1. Vodoodpudivé tkaniny se běžně používají při výrobě bund, které mají požadavky na prodyšnost a určitou nepromokavost.
Tento druh tkaniny je vodoodpudivý a vrstva ultra jemného "jehlového lůžka" je připevněna k povrchu tkaniny různými chemickými materiály, takže napětí na povrchu tkaniny je menší než soudržnost vody. a kapky vody padají na látku. , místo aby se rozprostřel a namočil, což je tzv. efekt lotosových listů.
Obvykle jsou našimi běžně používanými technologiemi proti stříkající vodě laminace fólie PU a E-PTFE.
PU: Dělí se na technologii PU lakování a PU lisování. Je to podobné jako technologie deštníku a pláštěnky. Je o něco pokročilejší. Využívá kompletní technologii blokování a záměrně nevyhrazuje otvory pro průchod vodní páry. Propustnost vzduchu je extrémně špatná. Ne.
Technologie laminace vícevrstvou fólií E-PTFE: mezi reprezentativní tkaniny patří Gore-Tex, Event, SympaTex, Neoshell atd., které jsou rozděleny do 2 vrstev, 2,5 vrstev a 3 vrstev. Molekuly vody ve formě kapiček vody nemohou proniknout membránou molekul vody ve formě kapiček vody a molekul plynu, jako je kyslík a dusík.
2. Voděodolné látky, běžně používané v nepromokavém oblečení, deštnících a outdoorových produktech, se týkají výroby pryžových podrážek na spodní straně látek. Obecně existují dva způsoby: potahování a laminování.
Potahování spočívá v použití suchého přímého potahování nebo mokrého potahování (ztuženého potahu) a dalších technologií k nanášení potahového prostředku s voděodolnou a vlhkostí propustnou funkcí na povrch tkaniny tak, aby se póry na povrchu tkaniny uzavřely nátěrový prostředek. Nebo do určité míry redukované, bez ohledu na to, jak může procházet kapalná voda, vodní pára nebo vzduch, aby se dosáhlo určitého vodotěsného efektu.
Laminace je kompozitní vrstva voděodolného materiálu za povrchovou tkaninou. Ve většině případů se používají laminované (filmové) materiály a existují také různé formy úpravy, jako jsou vlákna kapslí, kompaktní tkaniny a silikonizace a obvykle ve vnitřní vrstvě tkaniny, to je Lidé často říkají voděodolná membrána.
Vodotěsná fólie spojuje fólii s jinými látkovými tkaninami prostřednictvím procesu lepení za vzniku kompozitní tkaniny. Tyto tkaniny používané pro spojení s fólií nejsou samy o sobě voděodolné, jako je polyesterové vlákno, nylon atd., takže když nosíme nepromokavé oblečení a narazíme na silný déšť, stále je uvidíte vodu prosakovat do oděvu, ale vnitřní vrstva Část oděvu je suchá a neprosakuje dovnitř žádná voda. To je efekt nepromokavého filmu uprostřed kompozitní tkaniny.