Otázka: Je batoh odpuzující vodu vodotěsný?
Odpověď: Vodoodpudivý batoh není vodotěsný. Ačkoli je mezi nimi pouze jednoslovný rozdíl, vodotěsný výkon obou je zcela odlišný. Chcete-li porozumět rozdílu mezi těmito dvěma, musíte nejprve zjistit, co označují pojmy vodoodpudivost a hydroizolace.
Ať už se jedná o vodoodpudivý batoh nebo nepromokavý batoh, jeho funkce závisí na výkonu látky. Batoh sám o sobě tyto efekty nemá, protože látka má odpovídající vlastnosti, takže hotový batoh bude mít odpovídající funkci.
Vodoodpudivá tkanina označuje usazování hydrofobních sloučenin na povrchu vlákna, zanechávající póry na povrchu tkaniny, vzduch a vodní pára mohou také procházet, obecně se na nich vytvoří kapičky vody (jako kapičky vody z lotosových listů). povrch tkaniny a nedochází k pronikání a difúzi. A navlhčete vnitřek batohu, abyste dosáhli vodoodpudivé funkce jako lotosový list. Vodoodpudivost ale ve skutečnosti není voděodolná, ale kvůli snížení nasákavosti látky látkou, aby se voda dala "stáhnout" na povrch látky a voda se do ní po dlouhé době vsákla.
Vodoodpudivé zpracování využívá různé chemické materiály k připevnění vrstvy ultrajemných „jehličkových lůžek“ na povrch látky, takže napětí na povrchu látky je menší než kohezní síla vody, takže voda kapičky vytvoří kapky vody a odvalí se, místo aby se rozprostřely a nasákly. Pokud je tato vrstva struktury jehelního lůžka zploštělá nebo pokrytá olejovými skvrnami, vodoodpudivost látky se značně sníží, nebo dokonce začne vodu absorbovat. Vodoodpudivý účinek látky praním a dlouhodobým používáním postupně slábne nebo dokonce selže.
Nepromokavá tkanina znamená nanesení vrstvy tuku, parafínu, pryže nebo různých termoplastických pryskyřic na povrch tkaniny, aby se vyplnily póry na povrchu tkaniny, aby se dosáhlo účelu hydroizolace, ale zároveň tkanina není prodyšný. Současná voděodolná úprava často používá voděodolnou fólii, aby se zabránilo pronikání molekul vody, ale samotná fólie je příliš křehká, proto je nutné spoléhat na spolupráci povrchové látky, fólie a vnitřku pro dosažení vodotěsné funkce. . Vodotěsné tkaniny jsou klasifikovány do různých tříd kvůli jejich různým vodotěsným schopnostem. Od IPX1 do IPX8, čím vyšší stupeň, tím lepší doba a účinek hydroizolace. Tkaniny s vysokým stupněm vodotěsnosti lze použít při potápění a vodotěsný účinek je obzvláště dobrý.
Například, když je venku náhlý déšť, pokud je slabý déšť, pokud jdete v dešti s vodoodpudivým batohem, dešťová voda do batohu během krátké doby nepronikne a kapky vody mohou sklouznout z batohu ve tvaru lotosových listů. Pokud to ale trvá dlouho, může být vnitřek batohu nasáklý i dešťovou vodou a míra vlhkosti souvisí s množstvím kapiček vody a dobou zdržení. Vodotěsný batoh je jiný. I když je dlouhodobě vystaven dešti, voděodolný batoh bude stále ucpaný dešťovou vodou a ochrání obsah tašky před navlhnutím.