"PVC je bojovník mezi jedovatými plasty. Od výroby, spotřeby až po konečnou likvidaci ohrožuje životní prostředí a lidské zdraví." Stabilizátory, které je třeba přidat při syntéze PVC do různých výrobků (jako je olovo, kadmium) a změkčovadel (ftaláty, jako je DEHP).
Stejně jako kyselina chlorovodíková a jedovatý dioxin století produkovaný spalováním po likvidaci, jsou to všechny škodlivé látky značného původu.
Jia Mingxing, viceprezident a generální tajemník Čínské asociace průmyslu neželezných kovů, řekl: "Roční produkce mé země desítek milionů tun PVC je neoddělitelná od katalyzátorů rtuti."
Vzhledem k nedostatku ropných zdrojů v mé zemi se většina PVC vyrábí metodou karbidu vápenatého. Katalyzátor rtuti v procesu výroby karbidu vápenatého vinylchloridu je hlavním zdrojem znečištění rtutí a proudí do životního prostředí různými způsoby [2].
Podle statistik Čína spotřebovává 20% světové rtuti, z čehož asi 60% se používá pro výrobu PVC z karbidu vápenatého. [4]
Na druhou stranu výroba PVC je vysoce energeticky náročný průmysl a zahrnuje řadu toxických chemikálií, včetně dichlorethanu, vinylchloridu, znečištění rtutí atd. Jakmile dojde k výbuchu nebo úniku, bude to škodlivé pro zdraví pracovníků v závodě na vinylchlorid a lidí v okolí. Velká hrozba.
Použití PVC --- Nebezpečné pro zdraví
V procesu výroby a zpracování PVC je třeba přidat některé pomocné látky, jako jsou plniva, stabilizátory, maziva, změkčovadla, barviva a zpomalovače hoření. Mezi nimi se ve vysokých množstvích používají stabilizátory a změkčovadla. [5]
Před výrobou PVC do různých hotových výrobků je třeba přidat různé obsahy změkčovadel podle požadované měkkosti výrobku. Obecně řečeno, polotuhé PVC musí přidat 10-30% změkčovadlo a měkké PVC musí přidat 30-70% změkčovadlo.
Například průměrný obsah změkčovadla ve zdravotnických potřebách je 20% -40%. Pokud se jedná o plastový obal, odkapávací trubku nebo odkapávací sáček atd., Obsah změkčovadla může dosáhnout více než 70%, což odpovídá PVC ponořenému do změkčovadla.
Existuje mnoho typů změkčovadel PVC, ale nejběžnější je třída chemikálií nazývaných ftaláty.
"Ftaláty a jejich metabolity a produkty degradace mají negativní účinky na lidské zdraví, jako jsou účinky endokrinních disruptorů, feminizace chlapců a předčasná puberta u dívek."
Na druhou stranu, protože PVC není odolné vůči světlu a teplu, pod vlivem světla a tepla se uvolňují volné radikály chloru, což vede ke zhoršení materiálu. Aby se zlepšila tepelná stabilita PVC, často se přidává vhodné množství stabilizátoru, aby se zabránilo nebo zpomalila degradace PVC během zpracování.
Znečištění způsobené stabilizátory je hlavně znečištění těžkými kovy.
Mezi běžně používané stabilizátory patří olovo, kadmium, zinek, baryum, cín a další soli kovů, tyto kovy prosakují z výrobků z PVC a tím ohrožují lidské zdraví.
"Běžně používaný stabilizátor může poškodit nervový systém dětí a bránit jejich rozvoji IQ; může poškodit ženský reprodukční systém a může způsobit rakovinu. Kadmium může ovlivnit funkci ledvin.
Pocit: Zatížení zvyšuje zátěž, ruka se cítí lepkavá, je zde plastový nebo dráždivý zápach, snadno se špiní a obtížně se čistí.
Životnost: krátká životnost, některé malé tašky, jednorázová životnost, jako jsou pvc vodotěsné tašky na mobilní telefony, švy jsou již po vytažení mírně popraskané a při jejich opětovném použití existuje obrovské riziko; velké tašky, jako jsou PVC horolezecké tašky, horolezecké tašky, ramenní hydroizolace Batohy, balíčky kol se do značné míry roztrhly ve švech po dobu jednoho roku nebo tak, více či méně. Zpětné roztržení PVC tkaniny je snadné, hlavně kvůli její nedostatečné viskozitě a pružnosti. Tato fyzikální vlastnost je mnohem slabší než tpu vodotěsná tkanina.