Водоустойчива раница е съществено парче оборудване за всеки открит ентусиаст. Ако дейностите ви на открито са къмпинг през зимата, разходки с лодка в бързеите, и туризъм в дъжда, надеждна водоустойчива раница е един от парчетата предавка, които трябва да защитите вещите си от влага и да ви държи суха. Въпреки това, водоустойчиви раници са скъпи, поради което много начинаещи туристи, кемпери и каяци не са с нежелание да ги купуват. Но ако не искате да си купите водоустойчива раница, но трябва да водоустойчив раницата си, всичко, което трябва да направите, е да се научите как да водоустойчив раницата си. Научаването как да водоустойчив собствената си раница е малко умение всеки външен ентусиаст трябва да знае. Когато сте навън в пустошта, времето може да бъде непредсказуемо, един ден може да бъде слънчево, в следващия може да бъде студено и мокрено и облачно. Само раницата ви е водоустойчива, така че можете да се изправите срещу бързо променящите се време спокойно. Ето пет съвета за направата на раницата ви водоустойчива:
Спрей вода репелент върху опаковката и се прилага уплътнител върху шевовете Водозабраняем спрей и шев уплътнител са мъст в много кемпер предавка. Докато повечето спрейове и уплътнители, продавани в магазините на открито са предназначени за хидроизолация къмпинг палатки. Но определени спрейове и уплътнители могат да се използват и върху якета и раници. Хидроизолационните спрейове се използват върху раници и твърди якета, за да се подобри водоустойчивата им устойчивост и за ремонт на износени покрития. Това е един от най-добрите начини да направите раница водоустойчива, дори ако имате други методи за хидроизолация на раницата си, тази предпазна мярка трябва да се опита. Преди да използвате репелент за вода върху раница, не забравяйте да измиете раницата и я оставете да изсъхне обилно. Тъй като прахът и замърсяваните частици на раницата могат да предотвратят нанасянето на водоустойчивия спрей върху раницата. Така че преди да използвате водоустойчив спрей, не забравяйте да измиете мръсотията върху раницата. След като раницата е измита и старателно изсушена, напръскайте я с хидроизолационен спрей. В повечето случаи, общ спрей палто ще направи раницата водоустойчива. Ако се чувствате опасни, можете да напръскате и втори слой. Като цяло, второ палто винаги трябва да се прилага в зони с високо износване на опаковката, като задната област и където презрамките се търкат. След като напръскате водоустойчивия спрей върху раницата, нанесете уплътнител върху ципа, шевните зони на раницата. Няма изисквания за уплътнители, а могат да се използват уплътнители, използвани в общо външно оборудване. Едно от нещата, за които много хора се притесняват, е дали водният репелнт ще повреди опаковката или ще обезцвети опаковката. Това също е възможно, поради което трябва да използвате висококачествен водоотбрана от добре позната марка. В противен случай може да откриете, че вашата опаковка ще бъде повредена както в производителността, така и в дизайна. Ако не сте сигурни за качеството на хидроизолационния спрей, който използвате, можете също да го тествате, като напръскате малко количество от него върху незабележима площ на опаковката и проверите областта за всякакви проблеми. Едно последно нещо, което трябва да имате предвид, е, че водоустойчивите спрейове не правят опаковката 100% водоустойчива. Защото водата все още ще се просмука през отворите и циповете на опаковката. Водоустойчив спрей само предпазва съдържанието на опаковката от дъжд. Но ако раницата ви падне във водата, водата определено ще влезе в раницата.
2. Поставете предавката в раницата в отделна найлонова торбичка След нанасяне на водоустойчивия спрей и шевния уплътнител върху раницата, трябва също да защитите артикулите в раницата. Не всеки трябва да направи тази стъпка. Ако просто се изхождате на кратко разстояние и не вали в деня на похода, тогава тази стъпка може да бъде пренебрегната. Ако вали в деня, в който излезете на открито, или ако местната вода е изобилна и влажна, тази стъпка ще осигури повече защита от влага за предметите в опаковката ви. Например, ако пътувате със скъпо електронно оборудване като камери, трябва да обърнете повече внимание. Добра идея е да ги сложиш в найлонова торбичка. Тази найлонова торбичка осигурява допълнителна защита за вещите ви, дори ако репелентът за вода на повърхността на опаковката не предпазва опаковката. Когато опаковате електроника в найлонови торбички, просто не забравяйте да запечатате отвора на найлонова торбичка напълно, за да не може да влезе вода. За по-малки елементи като мобилни телефони, слънчеви зарядни устройства и др., може да се използва запечатана чанта. Тези херметичн торбички се предлагат в най-различни размери, а те имат и отлични водоустойчиви ципове. Можете да поставите някои важни елементи в херметичната чанта, като портфейл, пари в брой, запалки, светлини и др. Ако хермедийната чанта е достатъчно голяма, можете да поставите и аптечка в нея. В края на краищата мокрите превръзки и медикаменти са безполезни във всяка дейност на открито.
3: Използвайте Пластмасова торбичка или раница Liner Когато става въпрос за защита на съдържанието на раница от вода, най-често срещаният метод за много хора е да се използва найлонова торбичка или раница лайнера за защита. В магазините за външни предавки се предлагат за раници, а цените не са високи. Облицовката на раницата е голяма, херме патка чанта. Заредете елементите във вътрешния лайнер, преди да заредите нещата в раницата, след което заредете вътрешния лайнер в раницата. Облицовката на раницата е специално проектирана, за да се предотврати водното вливане. Те държат предметите вътре сухи, дори ако опаковката ви се намлажи. Ако и вие не искате да си купите подплата, вместо това можете да използвате голяма найлонова торбичка. Трябва обаче да се отбележи, че найлонова торбичка трябва да бъде запечатана при запечатване, така че съдържанието вътре да може да бъде добре защитено от влага.
4: Използвайте капака за дъжд на раницата След завършване на горните стъпки, все още може да се наложи да използвате капака на дъжда на раницата. Поставете капак за дъжд върху опаковката си, за да стане достатъчно устойчив на вода, за да поддържа съдържанието на опаковката сухо, когато вали.
Единственият проблем с капака на дъжда на раницата обаче е, че не предпазва всичко в глутницата от дъжда. Капакът за дъжд на раницата е обвит около външната страна на раницата, но раменете и гърба ви не са защитени. Това означава, че ако дъждът изтича от гърба ви, площта на гърба на опаковката ще се намлажи. В допълнение, капакът на дъжда на раницата е изработен от лек материал, така че лесно може да се забие на клони или скали и може да бъде повреден в резултат на това.
5: Поставете раницата в суха чанта Крайният метод е да поставите раницата в суха чанта. Сухата чанта е водоустойчива чанта, която се навива в горната част. С този дизайн, дори и да вали, водата ще се търкаля от навитата горна част на чантата, без да влиза във вътрешността на опаковката. Много кемпери и раници обичат да използват сухи торбички, за да запазят опаковките си сухи. Въпреки това, суха чанта не е заместител на раницата си. Сухите торбички имат само едно основно отделение, което означава, че не могат да се използват като основна раница. Сухите торбички имат предимството, че ако вътре има малко въздух, те ще плават по водата. Това е полезно за каяци и ентусиасти за разходки с лодка.