Ruksaci za putovanja na otvorenom su nezamjenjiv i važan logistički pomoćnik prilikom sudjelovanja u aktivnostima vezanim za prirodu. Uz popularnost aktivnosti na otvorenom posljednjih godina, kupovina outdoor ruksaka postala je tema koja brine relevantne ljude. Kako odabrati odgovarajući ruksak na otvorenom vrlo je važno za prijatelje koji su novi u aktivnostima na otvorenom.
1. Pogledajte kapacitet
Kapaciteta vanjskih putnih torbi ima mnogo, uobičajeni su 25L, 30L, 35L, 40L, 45L, 50L, 55L, 60L, 65L, 70L, 80L, 90L, 100L i tako dalje. Veličina putne torbe pogodna za osobe različite visine i tipova tijela je različita. Putna torba odgovarajuće veličine učinit će da se ljudi osjećaju opušteno i ugodno na tijelu.
2. Pogledajte vrijeme putovanja
Odabir putne torbe treba uzeti u obzir dužinu puta, učestalost korištenja, vrstu aktivnosti na otvorenom i vrstu područja istraživanja. Putne torbe su razvijene prema različitim scenarijima i funkcijama. Male i srednje putne torbe mogu se koristiti samo za kratkoročna putovanja. Stoga, prema različitim itinerarima, birajte različite ruksake. Takozvani jedan paket za obilazak svijeta je iracionalno ponašanje.
3. Pogledajte turističko okruženje
Mali ruksaci općenito mogu nositi manje od 30 litara materijala, što je pogodno za opće planinarenje u predgrađu. Višenamjenski ruksak može nositi 30-55 litara zaliha i uglavnom se koristi za penjanje po stijenama, praćenje rijeka, prigradske planine ili vikend kampovanje. Veliki ruksak široke upotrebe može nositi 55-80 litara materijala i može se koristiti za srednje i alpske šetnje. Veliki ruksak tipa ekspedicije može nositi više od 80 litara materijala, pogodan za dugotrajne planinske šetnje i prekomorske ekspedicije.
4. Pogledajte sistem za nošenje
Vanjski ruksaci se uglavnom dijele na tri tipa: obični ruksaci, ruksaci sa unutrašnjim okvirom i ruksaci sa vanjskim okvirom. Obični ruksaci su pogodni za putovanja na kratke udaljenosti s malo stvari i male težine. Ruksak sa unutrašnjim okvirom ima strukturalni sistem potpore unutar ranca, koji ravnomjerno raspoređuje težinu na ramena i kukove. Vanjski i unutrašnji nosači rade na istom principu, ali s potpornim okvirom s vanjske strane, obje torbe mogu nositi veliki teret.
5. Odaberite boju ranca
Ako ćete putovati na mjesta sa čestim aktivnostima divljih životinja, preporučljivo je odabrati putnu torbu tamnije boje, kao što su crna, siva, tamno plava itd. Za obična putovanja odaberite putnu torbu jarkih boja, kao npr. kao crvena, žuta, zelena, plava, narandžasta itd. Za putne torbe nije preporučljivo birati bijelu, jedna nije otporna na prljavštinu, a druga je previše svijetla.
6. Pogledajte materijal ranca
Platnene putne torbe su otpornije na habanje, ali mana je što se lako pokvase, ne suši se kada su mokre, a torba je relativno teška, pa je pogodna samo za kratka putovanja. Najlonske i poliesterske tkanine su lakše, ne upijaju vlagu, plijesni, brzo se suše i imaju dobru čvrstoću za putovanja na velike udaljenosti.
7. Pogledajte brend
Kvaliteta proizvoda velikih brendova je često zajamčena, postprodajna usluga je bolja, a pozicioniranje cijena je razumno. Izbor klase brenda nije samo pozicioniranje potrošača, već i kvalitetno pozicioniranje. Proizvodi visokog kvaliteta bit će bolji u smislu funkcionalnosti i udobnosti. Naravno, odabir kategorije putnih torbi je vezan i za intenzitet vježbanja i učestalost korištenja. Potrošači mogu odabrati odgovarajuće proizvode poznatih brendova u skladu sa svojim stvarnim potrebama. .